Zasady Gry w Domino

Zasady gry w domino

Dzięki bardzo prostej konfiguracji i zestawowi zasad, domino jest prawdopodobnie najbardziej intuicyjną grą, w którą można grać na wystarczająco dużej powierzchni i dlatego została spopularyzowana na całym świecie. W zależności od wariantu, istnieje pewna liczba identycznie ukształtowanych płytek z dwoma zestawami kropek reprezentujących liczby całkowite. Najprostszą z tych odmian jest gra "blokowa" z zestawem "podwójnej szóstki".

Układ domino

Ta gra jest zwykle rozgrywana między dwiema parami graczy. Istnieje 28 kostek domina: po jednej dla każdej możliwej pary liczb całkowitych od zera do sześciu, w tym podwójnych. Ogólnie rzecz biorąc, zestaw "podwójne n" ma po jednej kostce na każdą parę liczb całkowitych od zera do n.

Każdy gracz dobiera sześć płytek z centralnej talii zakrytych płytek. Te płytki, które nie zostały dobrane, pozostają poza grą i są znane jako płytki"uśpione". Najwyższa posiadana podwójna płytka jest zagrywany przez gracza, w którego ręce się znajduje, rozpoczynając łańcuch domina początkowo o długości jednego. Następnie każdy gracz

  • umieszcza podwójną płytkę, znaną jako "dublet", prostopadle do odpowiedniej liczby na dowolnym końcu łańcucha, lub;
  • umieszcza plytkę niebędący dubletem prostopadle do odpowiadającej mu liczby na obu końcach łańcucha lub
  • puknięcie, aby wskazać, że nie można wykonać żadnego ruchu.

Na przykład, przy trzech/pięciu płytkach w grze, dwie/trzy kpłytki mogą być zagrane na trzy różne sposoby, każdy z identycznym efektem.

Trwa to do momentu, gdy

  • jeden z graczy wyrzuci żeton, zagrywając swoje ostatnie pozostałe domino (lub w bardziej rygorystycznym formacie, dopóki obaj gracze z pary nie wyrzucą żetonu), lub;
  • nikt nie może awansować, a para, która ma najmniejszą łączną sumę na swoich kostkach domina, wygrywa w pewnego rodzaju impasie.

Jak prowadzić punktację w domino

Po zakończeniu gry punkty są przyznawane zwycięskiej parze. Istnieje wiele popularnych metod, aby to zrobić:

  • punkt jest przyznawany za grę zwycięskiej parze;
  • zwycięzcy zbierają liczbę punktów równą sumie pozostałych płytek domina przeciwników. W tym wariancie gry są powtarzane, aż para osiągnie 100 punktów lub, jak wolą niektórzy, 121 punktów;
  • w przypadku impasu, zwycięzcy otrzymują liczbę punktów równą różnicy między płytkami przeciwników a ich własnymi.

Istnieje nieskończona liczba popularnych adaptacji tych zasad; na przykład istnieje dowolna liczba kombinacji liczby graczy i liczby kostek domina przyznawanych każdemu z nich, w zależności od obecnych graczy i dostępnych zasobów.

Bardziej interesującą modyfikacją jest gra losowa. Zmniejszona liczba płytek jest pobierana przez każdego gracza, z których każdy może grać indywidualnie. Gdy gracz nie może kontynuować, wyciąga jedną płytkę z zakrytego stosu na środku, chyba że i dopóki wszystkie płytki nie zostaną pobrane, w którym to momencie jego tura zostaje zakończona. Gdy wszystkie płytki są w grze, można cieszyć się grą z większą pewnością.

Domino krzyżowe

Domino krzyżowe to odmiana, która podąża za tradycyjnym formatem, ale bardziej dwuwymiarowo. Początkowy podwójny element, początkowo rozgrywany jak w normalnej grze, musi mieć jedno domino umieszczone na każdym z czterech boków, zanim gra będzie mogła być kontynuowana w zwykły sposób. Płytki są wybierane ze stosu podkładów, jeśli to konieczne, aby to ułatwić, po czym są cztery końce, na których można umieścić domino.

W przypadku większych zestawów, na przykład zestawów z podwójną dziewiątką, można to rozszerzyć na jeszcze większe drzewa, w których każdy dublet jest umieszczany prostopadle, z dwoma nowymi łańcuchami tworzącymi się z niego. Jest to znane jako Double Nine Cross Dominoes i prowadzi do złożonych, gęsto rozgałęzionych drzew.

Wszystkie piątki

Oprócz powszechnych i łatwo zrozumiałych sposobów punktowania wygranych gier, bardziej unikalna arytmetyka polega na przyznawaniu punktów w wielu piątkach, w systemie znanym jako wszystkie piątki. Dodatkowo, punkty są zdobywane zarówno w trakcie, jak i na koniec gry:

  • Za każdym razem, gdy gracz kładzie płytkę na jednym z końców, tak że wyniki na obu końcach sumują się do wielokrotności pięciu, liczba ta jest dodawana do jego wyniku, gdzie:
    • Non-dubblets mają zewnętrzną połowę swojej płytki zdefiniowaną jako koniec;
    • Dublety, rozgrywane w poprzek, mają obie połówki liczone w taki sposób, że na przykład podwójna czwórka na jednym końcu i pojedyncza dwójka na drugim liczy się jako dziesięć.
  • za każdym razem, gdy gracz zagra w ten sposób, ale nie zapisze dodanego wyniku, następny gracz może zamiast tego odebrać punkty, deklarując "muggins";
  • każdy przegrany gracz bierze różnicę między swoim wynikiem a wynikiem zwycięzcy na koniec, zaokrągla ją do pięciu i przyznaje zwycięzcy: to znaczy, że punkty końcowe są sumą zaokrąglonych różnic.

Ta gra jest najczęściej rozgrywana do 100.

Kolejna adaptacja polega na grze w ten sam sposób, ale w odniesieniu do wielokrotności trzech, jak i wielokrotności pięciu. W uproszczeniu nazywa się to wszystkie piątki i trójki.